Craiova – Botosani, scor 3-1. Gol antologic marcat de Vatajelu

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial/

Echipa Universitatea Craiova a castigat meciul de pe teren propriu cu FC Botosani, scor 3-1 (2-1), joi seara, in etapa a 19-a din Liga 1.

Internationalul de tineret Valentin Mihaila a deschis scorul in minutul 20 cu o lovitura de cap.

Opt minute mai tarziu Alexandru Cicaldau a majorat avantajul Craiovei dintr-o lovitura de la 11 metri.

Botosaniul a redus din diferenta prin Ofosu in minutul 39, Craiova intrand la cabine cu 2-1.

In partea secunda meciul a ramas in cumpana pana in minutul 90 cand Vatajelu, jucator intrat pe final in locul lui Cicaldau, accidentat, a adus linistea pentru olteni prin golul de 3-1.

Acesta a fost marcat dupa un corner al oaspetilor la care Botosaniul a adus si portarul in careul advers.

Oltenii au recuperat balonul si au plecat in haita la contraatac, nu mai putin de patru jucatori scapand singuri spre poarta parasita.

Vatajelu a marcat ca in curtea scolii un gol cum rar putem vedea la acest nivel.

Craiova acumuleaza 34 de puncte si urca pe locul secund in clasamentul din Liga 1, in timp ce Botosani ramane in afara pozitiilor de playoff.

Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Bălaşa, Tiago Ferreira, Bancu - Zakaric, Cicâldău (Vătăjelu ’86), Qaka (Ivanov ’71) – Bărbuţ (Mateiu ’64), Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu - Papa, J. Rodriguez - Ashkovski, Ebenhofer (Cascini ’74), Ofosu (Cîmpanu ’84) – Andronic (Keyta ’56). Antrenor: Marius Croitoriu

Cartonaşe galbene: Zakaric ’58, Bălaşa ‘81 / Ofosu ’41, Ashkovski ’45, Ebenhofer ‘53

Arbitru: Horaţiu Feşnic.