Craiova – Academica Clinceni 0-1. Ilfovenii provoaca oltenilor prima infrangere

Universitatea Craiova a pierdut, vineri seara, primul meci in actuala editie de CASA Liga 1.

Oltenii au fost invinsi pe teren propriu de Academica Clinceni in etapa a 8-a, cu 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cascini in minutul 57 cu un sut din interiorul careului.

Rusescu, pentru prima data titular la ilfoveni, a oferit pasa decisiva.

Echipa lui Ilie Poenaru si-a aratat coltii inca din primul minut. Rusescu a trimis pe culoar pentru aparitia lui Cordea in spatele liniei defensive adverse, insa acesta n-a mai avut forta sa trimita decisiv spre poarta.

Un semnal de alarma pe care jucatorii lui Cristiano Bergodi nu l-au luat in seama.

Dupa sapte victorii la rand in campionat Craiova a fost lipsita de inspiratie la finalizare, acuzand din plin absenta golgeterului Elvir Koljic.

Jucatorii adusi sa acopere postul liber din atac, Tudorie si Ofosu, deocamdata arata departe de a se fi integrat la Craiova.

Cei doi au fost la originea unei bune ocazii in finalul meciului. Ofosu a centrat din marginea careului, insa Tudorie nu a prins poarta cu o lovitura de cap din apropiere.

Acelasi Ofosu n-a reusit sa prinda poarta cu un sut din interiorul careului.

Pentru Academica Clinceni este prima victorie in deplasare dupa sase meciuri in Liga 1 si prima reusita in actualul sezon competitional.

Ilfovenii urca pe locul 8 in clasamentul din CASA Liga 1.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Mitran (Vătăjelu ’18), Bălaşa, Acka, Bancu – Nistor, Bic (Căpăţână ’60), Cicâldău – Baiaram, Mamut (Tudorie ’60), A. Ivan (Ofosu ’60). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Gardoş (Bilali ’89), Dobrescu – Cebotaru, Cascini – Cordea, P. Petrescu (Achim ’89), D. Morar (Chunchukov ’17) – Rusescu (Dumitriu ’80). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Mitran ’15 / Petrescu ’89, Vâlceanu ‘90.

Arbitri: Marian Barbu – Ovidiu Artene, Daniel Hulubei – Robert Avram.