Continua seria de victorii a Universitatii Craiova. Sapte la rand pentru echipa din Banie

Universitatea Craiova s-a impus cu 3-0 (1-0) in duelul de pe teren propriu cu FC Arges, vineri seara, in prima etapa din playoff-ul Ligii 1.

Brazilianul Gustavo a deschis scorul la jumatatea primei reprize cu o reluare din cativa metri la recentrarea lui Ivan. O faza pornita de la actiunea lui Vatajelu in flancul drept.

Bara i-a salvat pe cei de la FC Arges, in minutul 26, la reluarea lui Markovici.

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt in partea secunda, cand Latovlevici a fost eliminat pentru o intrare dura asupra lui Gustavo la limita terenului.

Craiova a profitat de superioritate numerica si a marcat alte doua goluri pana la finalul partidei.

Roguljic a marcat pentru 2-0 cu o lovitura de cap, in minutul 83, pentru ca un minut mai tarziu Baiaram sa inchida tabela din pasa lui Koljic.

Echipa din Banie acumuleaza 30 de puncte si pune presiune pe FCSB, echipa de pe locul al doilea.

FC Arges ramane la cota 24 de puncte dupa un meci modest la debutul in playoff.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (Conte ’76), Papp, Screciu, Bancu – Mateiu (Roguljic ’76), Nistor - Cîmpanu (Bic ’69), Gustavo, Ivan (Baiaram ’65) – Markovic (Koljic ’65). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Argeş: Greab – Viana (Boldor ’46), Dobrosavlevici, Miguel, Latovlevici – Dumitru (Isfan ’46), Meza Colli, Şerban (Raynov ’44), Dumitraşcu – Said (Fatai ’74), Ganea (Muşat ’74). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: Papp ’52, Baiaram ‘90 / Dumitraşcu ’54, Ganea ’66, Latovlevici ’70, ‘71.

Cartonaş roşu: Latovlevici ‘71.

Arbitri: Istvan Kovacs - Alexandru Cerei, Ovidiu Artene - Rareş George Vidican.