Concordia Chiajna relanseaza lupta pentru evitarea retrogradarii

Etapa a 5-a din playout a debutat, vineri seara, cu duelul ultimelor doua clasate, Concordia Chiajna - Dunarea Calarasi, meci castigat de ilfoveni, cu 3-0 (2-0).

Concordia Chiajna a deschis scorul dupa 27 de minute prin Alin Dobrosavlevici, jucator care a trimis in propria poarta o minge centrata de Nicusor Fota.

Gazdele si-au dublat avantajul chiar inaintea pauzei prin Andrei Marc. Aceasta dupa ce Nicolas Gorobsov ratase o lovitura de la 11 metri acordata de centralul Horatiu Fesnic.

In minutul 69 cei de la Concordia Chiajna si-au apropiat victoria dupa golul marcat de Nivaldo din pasa lui Thaer Bawab.

Concordia Chiajna a obtinut astfel prima victorie din playout si ajunge la 14 puncte, cu trei mai putine decat Hermannstadt, echipa care ocupa locul de baraj inaintea acestei runde.

Concordia Chiajna: Rîmniceanu (Caparco ’74) - Ivanovici, Marc, Cadamuro, Fota - Koutroubis - Gorobsov, Ropotan – Cristescu (Bărboianu ’82), Bawab, Alexe (Nivaldo ‘14. Antrenor: Adrian Falub.

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Iancu, Simion (Benzar ’72), Honciu (Henderson ’46), Ammari - Ndiaye, Souda (Keyta ’46). Antrenor: Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: Marc ’21, Koutroubis ‘86;

Arbitru: Horaţiu Feşnic.