Chindia revine de la 0-1 si castiga in mocirla de la Ploiesti

Pe un teren sub orice critica, Chindia Targoviste a intors rezultat si a castigat impotriva celor de la Petrolul Ploiesti, cu 2-1, in etapa a 23-a din Liga 1.

Petrolul a deschis scorul in minutul 27 prin Gheorghe Grozav din lovitura de la 11 metri. Un penalty acordat pentru faultul comis de Cornel Dinu asupra lui Robert Moldoveanu.

Egalarea a venit dupa pauza, in minutul 70, cand Godberg Cooper a marcat cu capul dupa o centrare din flancul drept.

Acelasi Cooper s-a aflat si la originea golului victoriei marcat de Daniel Popa, cu cinci minute inaintea finalului.

Cooper a prelungit cu capul in careu pentru Popa si acesta a punctat cu un sut pe jos.

Petrolul s-a aruncat in atac, dar portarul Catalin Cabuz a blocat providential in prelungiri si Chindia a plecat cu toate punctele de la Ploiesti.

Pentru Petrolul este a doua infrangere la rand de la reluarea campionatului, “gazarii” ramanand pe locul 7 in clasament, cu 30 de puncte.

Chindia urca pe locul 9, cu 25 de puncte, dupa a sasea victorie a sezonului.

Petrolul: Leitner - Achim, Meijers, Mathaus Santos - Borta, Dumitriu (Seto 79), Purtic, Ţicu – R. Moldoveanu (Budescu 79), Irobiso, Grozav. Antrenor: Nicolae Constantin.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Corinus, C. Dinu (Vorobjovas 46), Ioniţă (Perianu 76) - Neguţ, Dulca (Dumitraşcu 76), Akhmatov (Cooper 46) – D. Popa (Boldor 89), Popadiuc. Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Dumitriu 24, Achim 63 / Celea 6, C: Dinu 27;

Arbitri: Viorel Nicusor Flueran - George Florin Neacşu.