Chindia – Rapid 2-2. Gazdele au jucat o repriza in inferioritate numerica | Giulestenii au egalat dintr-un offside nesemnalizat

Final cu scantei in meciul de la Ploiesti dintre Chindia si Rapid, partida din cadrul etapei a 16-a in CASA Liga 1.

Ramasa in dubla inferioritate numerica inca din prima repriza, dupa eliminarile lui Corbu si Capusa, Chindia a condus de doua ori in partea secunda a meciului.

Negut a deschis scorul in minutul 53 dupa o cursa spectaculoasa finalizata cu sut la coltul scurt.

Rapid a restabilit egalitatea dupa doar opt minute prin Ilie, acesta punctand din interiorul careului din pasa lui Marzouk.

Un minut mai tarziu Chindia lovea din nou pe o contra rapida. Popa a scapat singur cu portarul si l-a invins pe Moldovan.

In minutul 89, Rapid a egalat in extremis prin Marzouk dintr-un offside urias pe care arbitrul Andrei Chivulete l-a trecut cu vederea spre indignarea targovistenilor.

Chindia: Căbuz - L. Corbu, Căpuşă, P. Iacob, Roumpoulakou – Neguţ (Martac ’82), M. Dulca, Popadiuc, Matiş (Şerban ’46) - D. Popa (Kocic ’86), D. Florea (Celea ’46). Antrenor: Emil Săndoi.

Rapid: H. Moldovan - Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, Dandea (Marzouk ’46), J. Morais - Sefer, Crepulja (Hlistei ’79), Alami (Ilie ’39) – Stahl (Moise ’46), A. Bălan. Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Căpuşă ’40, ‘45+2, Neguţ ’75 / Crepulja ’41, Moise ‘80.

Cartonaşe roşii: Corbu ’33, Căpuşă ‘45+2.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Mircea Mihail Grigoriu, Sebastian Eugen Gheorghe.