U Cluj s-a salvat de la retrogradare după 2-0 cu Chindia

Universitatea Cluj și-a asigurat locul în sezonul viitor de Liga 1 după victoria 2-0 obținută pe teren propriu, sâmbătă, contra celor de la Chindia Târgoviște.

Echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău ajunge la 30 de puncte în clasament și este sigură că va evolua și sezonul viitor în prima ligă, deși la începutul anului situația era una critica.

Remacle a deschis scorul cu un șut de la marginea careului, cu zece minute înaintea pauzei.

Finalul primei reprize a adus o mare ocazie pentru gazde, dar Moldovan a reușit să respingă șutul lui Chipciu.

Din minutul 65 tabela de pe Cluj Arena a arătat 2-0 pentru ”U”, Nistor marcând un gol spectaculos.

Chindia ar putea ajunge pe loc direct retrogradabil cu o etapă înaintea finalului de sezon, dacă FC Argeș va învinge pe FCU Craiova 1948.

Caseta tehnică

U Cluj: Gorcea - Martic, Piţian, Miron, Chipciu – Tescan (Oancea 63), G. Simion, Remacle (Romario Pires 75), Ov. Bic – Nistor (I. Filip 86) – Thiam (Jose Gomes 75). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Chindia: D. Moldovan - Orozco, Celea, Corinus - Căpuşă (S. Buş 58), M. Dulca (Cooper 64), Akhmatov (Vorobjovas 84), Ad. Ioniţă (A. Şerban 46) – Popadiuc (C. Avram 84), D. Popa, D. Dumitraşcu. Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Miron 90, Oancea 90+1, Gorcea 90+3 / Celea 45, M. Dulca 50

Arbitri: Marcel Bîrsan - Vasile Marinescu, Radu Adrian Ghinguleac.