Chindia obtine prima victorie a sezonului, 2-1 cu Rapid!

La primul meci in campionat cu Anton Petrea pe banca, echipa Chindia Targoviste a obtinut victoria in disputa cu Rapid, scor 2-1, in epilogul etapei a 12-a.

Popa a deschis scorul in minutul 15 din pasa lui Popadiuc dupa o faza rapida de atac a targovistenilor.

Patru minute mai tarziu Rapid a egalat prin Albu dupa o faza de la coltul terenului. La interventia VAR centralul Rusandu a anulat reusita giulestenilor si a ramas 1-0 pentru Chindia.

Gol anulat de VAR si pentru Chindia, in minutul 33, pentru o pozitie de offside. Popadiuc trimisese in poarta cu o reluare din interiorul careului.

Chindia s-a desprins in partea secunda, minutul 57, cand Negut a impins in plasa o minge respinsa de Moldovan in lateral.

Rapid a redus din diferenta dupa un singur minut prin Sefer. Sut dintr-o lovitura libera deviat in poarta de Popa.

Acelasi Popa a trecut pe langa dubla, in minutul 69, portarul Moldovan avand o interventie decisiva.

Pentru Chindia este prima victorie a sezonului, dar chiar si asa targovistenii raman pe ultima pozitie in clasament.

Rapid pierde contactul cu liderul Farul, diferenta dintre cele doua formatii fiind acum de trei puncte.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Boldor, Boldor, Dumitraşcu (Fernandez 46) - Akhmatov,  Vorobjovas (C. Dinu 46) - A. Şerban, Popadiuc (Passaglia 84), Neguţ  (Chamed 90) - D. Popa (Grubac 78). Antrenor: Toni Petrea.

Rapid:  Moldovan – Onea (Fl. Ştefan 60), Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais –  Crepulja (Emmers 71), Albu, Al. Ioniţă II (Luckassen 37) – Sefer (Pănoiu  71), Dugandzic, Costache (Papeau 37). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Dumitraşcu 32, Boldor 38, Akhmatov 70, Toni Petrea 79 / Junior Morais 55, Moldovan 68, Emmers 89

Arbitri: Lucian Rusandu – Stelian Slabu, Romică Bîrdeş.