Chindia – Gaz Metan 0-1. Victorie obtinuta in inferioritate numerica printr-un gol in minutul 90+1

Echipa Gaz Metan Medias a obtinut cele trei puncte in partida disputata in deplasare cu Chindia Targoviste in deschiderea etapei a 15-a din CASA Liga 1.

De zece minute au avut nevoie cei de la Chindia sa rateze prima ocazie a meciului.

Florea a sutat din afara careului, mingea respinsa de Valceanu in fata n-a putut fi trimisa pe poarta de Corbu.

In minutul 28, Morar a primit intre fundasii gazdelor si a cautat coltul scurt cu un sut din actiune. O minge blocata de portarul Cabuz.

Acestea aveau sa fie de altfel si singurele suturi pe poarta din prima repriza a meciului disputat la Ploiesti.

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt din minutul 64, cand Gabriel Moura a primit al doilea cartonas galben pentru un fault asupra lui Corbu. Fundasul stanga al oaspetilor mai avea un avertisment incasat in prima repriza.

Chiar si in inferioritate numerica oaspetii au trecut pe langa deschiderea scorului prin Yuri Matias, in minutul 79. Sutul acestuia din interiorul careului s-a dus peste poarta Chindiei.

Gaz Metan a dat lovitura in primul minut din cele patru suplimentare prin Matricardi. Acesta a reluat cu capul in poarta o centrare venita dintr-o lovitura libera de pe flancul stang.

Chindia ramane cu o singura victorie in sase meciuri contra celor de la Gaz Metan.

Mediesenii ajung la doua victorii in ultimele noua deplasari.

Cu acest succes Gaz Metan urca nu mai putin de trei locuri in clasament pana pe pozitia a 11-a, cu 15 puncte. Chindia ocupa o pozitie mai sus, cu 17 puncte in cont.

Chindia: Cabuz – Capusa, Celea, Iacob, Roumpoulakou – Negut, Kocic (Popa 73’), Popadiuc, Corbu – Serban (Matis 64’)– Florea. Antrenor: Emil Sandoi.

Gaz Metan: Valceanu – Gabriel Moura, Matricardi, Yuri Matias, Trif – Alceus, Filip – Lixandru (Iancu 90’), Chamed (Dobrescu 71’), Gradinaru (Izata 90’) – Morar (Sarr 71’ / Horj 90’). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonase galbene: Negut (57’), Celea (87’) / Gabriel Moura (35’, 64’), Morar (36’), Yuri Matias (75’), Iancu (90+4’)

Cartonase rosii: Gabriel Moura (64’)

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (asistenti).