Chindia – CFR Cluj 0-1. Victorie din penalty

Campioana CFR Cluj a obtinut toate punctele, luni seara, in disputa cu Chindia Targoviste din ultima partida a etapei a 20-a din CASA Liga 1.

Adrian Paun a marcat unicul gol al meciului dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 52.

Un penalty acordat de centralul Radu Petrescu la un presupus hent comis de Pitian intr-un duel aerian cu Vinicius.

O decizie indelung contestata de jucatorii echipei targovistene.

La 0-0, in prima repriza, fiecare echipa si-a trecut in cont cate o mare ocazie.

Mai intai Aioani a respins in extremis sutul lui Paun din afara careului (min.42).

Trei minute mai tarziu Capusa l-a pus la incercare pe polonezul Sandomierski.

Doua mari sanse de gol au ratat cei de la Chindia in partea secunda.

In minutul 65 Florea a trimis cu capul peste poarta din sase metri la centrarea lui Negut.

Apoi, cu un sfert de ora inaintea finalului, Dulca a luat transversala la tinta cu un sut din afara careului.

CFR Cluj reface diferenta de un punct in clasament fata de liderul FCSB dupa acest succes la limita.

Un meci in care echipa din Gruia l-a pierdut pe Ciprian Deac, jucator care a parasit terenul accidentat in minutul 31.

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Piţian, Al. Iacob, C. Dinu (Mitrea '86)– Neguţ (M. Costea '76), V. Raţă, M. Dulca, D. Dumitraşcu – D. Popa, D. Florea (Berisha '76). Antrenor: Emil Săndoi

CFR Cluj: Sandomierski – Cr. Manea, Vinicius, Ben Youssef, Camora – C. Deac (Aurelio '33), William Soares (Hoban '46), Gîdea (Păun '7) – Chipciu (Pereira '73), Debeljuh (Rondon '73), Costache. Antrenor: Edi Iordănescu

Cartonaşe galbene: Neguţ '38, Popa '58 / Ben Youssef '90+1

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu.