Chindia invinge Dinamo in Stefan cel Mare

Echipa Chindia Targoviste a obtinut victoria, sambata seara, pe terenul lui Dinamo, scor 1-0, in primul meci al etapei a 17-a in CASA Liga 1.

Berisha a marcat unicul gol al meciului cu un sut din interiorul careului dupa o faza fixa in minutul 67.

O repriza secunda inceputa de Dinamo cu ocazia lui Fabbrini.

Sutul acestuia din minutul 47 a fost blocat in doi timpi de portarul Aioani.

Chindia avusese cea mai mare ocazie a unei prime reprize sarace in faze de poarta la mingea trimisa de Berisha peste poarta in minutul 31, cand Dumitrascu l-a servit ideal in fata portii.

Formatia pregatita de Emil Sandoi acumuleaza 24 de puncte in clasament si revine pe locul sase pe care si-l disputa cu Viitorul.

Dinamo sufera prima infrangere din 2021 dupa succesul cu Hermannstadt si ramane la cota 18 puncte.

Dinamo: Eşanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, Radu – Creţu (Bani ’69), Anton, Răuţă, Fabbrini – Achim (Blejdea ’61) – Nemec. Antrenor: Ionel Gane.

Chindia: Aioani – Căpuşă, Piţian, Iacob, Dinu – Berisha (Costea ’90), Raţă, Dulca, Dumitraşcu (Fomba ‘90+5) – Florea (Diaz ’88), Popa. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Răuţă ’12, Nemec ’60, Sorescu ’69, Bani ’74 / Popa ’34, Raţă ’69, Berisha ‘85.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Marius Marica - Andrei Chivulete.