Chindia - Academica Clinceni 2-2. Ilfovenii evita in extremis a sasea infrangere la rand

Etapa a 6-a din CASA Liga 1 a debutat, vineri seara, cu partida dintre Chindia si Academica Clinceni, meci incheiat la egalitate, scor 2-2, dupa ce oaspetii au deschis scorul inainte de a fi egalati si condusi de targovisteni.

Argentinianul Bautista Cascini a fost eroul celor de la Academica Clinceni, cu o dubla reusita in minutele 9 si 90+3.

Pentru Chindia Targoviste a egalat Doru Popadiuc, in minutul 18, cu un sut din interiorul careului prin care i-a dat mainile peste cap portarului Aurelian Paun.

Echipa lui Emil Sandoi a preluat conducerea prin reusita spectaculoas a golgeterului Daniel Florea, in minutul 57.

Partida se indrepta spre o victorie a Chindiei cand, in al treilea minut suplimentar din cele cinci acordate de brigada condusa de Istvan Kovacs, ilfovenii au dat lovitura dupa o aruncare de la margine.

Mingea a ajuns la Kazlauskaz, iar lituanianul a trimis balonul in centrul careului pentru sutul lui Cascini. Nicio sansa de interventie din partea lui Catalin Cabuz.

Academica Clinceni evita a sasea infrangere la rand si obtine primul punct al sezonului in Liga 1.

Chindia Targoviste: Căbuz - Căpuşă, Celea, Baxevanos, Dinu - Popa (Cherchez '90), Iacob, Dulca, Popadiuc (Neguţ '77)- Florea (Cantave '84), Matis (Şerban '46). Antrenor: Emil Săndoi.

Academica Clinceni: Păun - Achim, Jutric, Patriche, Pîrvulescu (Dumitrache '80) -Cascini, Ventura - Longher (Cioiu '62), De Amorim (Kazlauskas '62), Omoh - Vellios (Gavra '28). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Florea '27, Baxevanos '42, Cantave '89 / Ventura '88.

Arbitri: Istvan Kovacs – Ovidiu Artene, Marius Badea – Vlad Baban.