CFR CLuj

Roma ia toate punctele din Gruia si se califica in 16-imi

CFR Cluj a pierdut pe teren propriu cu AS Roma, scor 0-2 (0-0), in etapa a 4-a din grupele Europa League.

Campioana Romaniei a rezistat o singura repriza in fata formatiei italiene, intregul plan tactic pus la punct de Dan Petrescu fiind ruinat de un autogol in minutul 49.

Debeljuh a pus piciorul intr-un mod nefericit pentru propria echipa trimitand in poarta aparata de Balgradean.

Roma si-a dublat avantajul dintr-o lovitura de la 11 metri usor acordata de tanarul central din Austria.

Veretout a transformat pentru 0-2 si astfel s-a scris istoria unui meci in care CFR Cluj a avut o singura mare ocazie.

Debeljuh n-a prins poarta in minutul 26 cu capul din 7-8 metri la o centrare perfecta oferita de Camora din flancul stang.

CFR Cluj aluneca pe trei in clasamentul Grupei A, dupa ce Young Boys Berna a castigat in deplasare cu CSKA Sofia, scor 1-0.

Roma conduce in ierarhie, cu 10 puncte, urmata de Young Boys, cu 7 puncte, in timp ce in dreptul celor de la CFR Cluj au ramas cele patru puncte obtinute inaintea dublei cu gruparea de pe Olimpico.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Djokovic, Itu (Chipciu ’51) – Rondon, Păun (Carnat ’71), Pereira – Debeljuh (Vojtus ’70). Antrenor: Dan Petrescu.

AS Roma: Lopez – Spinazzola (Mkhitaryan ’64), Cristante, Jesus – Peres, Villar, Diawara (Milanese ’76), Calafiori – Pellegrini (Veretout ’46), Perez (Tripi ’84) – Mayoral (Dzeko ’64). Antrenor: Paulo Fonseca.

Meciul a fost arbitrat de austriacul Harald Lechner.