CFR CLuj

Dan Petrescu: “Arbitrul a decis meciul”

Antrenorul liderului CFR Cluj a vorbit la cald despre infrangerea suferita pe teren propriu cu rivala la titlu FCSB si considera ca arbitrul Istvan Kovacs a decis meciul.

“E prima infrangere in campionat pe teren propriu dupa foarte mult timp. Un meci disputat decis de o greseala de arbitraj mare. N-ai voie sa dai cartonas rosu la un asemenea derby. A fluierat cu zece secunde inainte sa nu egalam. Arbitrul a decis meciul.

“N-am ce sa le reprosez baietilor mei. Am jucat in zece, am luat autogol. Pentru noi era bun si egalul. Daca era un egal, per total, nu cred ca se supara nimeni”, a spus Dan Petrescu.

“E o criza care trebuia sa vina la un moment dat si acum trebuie sa trecem de ea. Ne vom bate pentru titlu pana in ultima etapa”, mai declara antrenorul formatiei din Gruia.

Pentru CFR Cluj esecul de duminica seara este al doilea consecutiv in campionat, dupa 2-3 in deplasare cu Universitatea Craiova.

CFR Cluj mai pastreaza doar doua puncte avans fata de FCSB si sase puncte fata de Universitatea Craiova.

Octavian Popescu a marcat unicul gol al meciului, in minutul 74, cu un sut din afara careului deviat.

CFR Cluj a evoluat in inferioritate numerica din minutul 43, cand Mateo Susic a fost eliminat pentru rosu direct.