CFR Cluj, victorie pe final de meci cu FC Voluntari

Liderul CFR Cluj s-a impus pe terenul celor de la FC Voluntari, cu 1-0, duminica, in etapa a 6-a din Liga 1 – Playoff.

Boateng a marcat unicul gol al meciului, in minutul 83, dupa o centrare de la coltul terenului.

CFR Cluj ratase o lovitura de la 11 metri in debutul partidei prin Deac, minutul 4.

In urma acestui rezultat CFR Cluj se departeaza din nou la cinci puncte de FCSB, echipa care evolueaza luni seara in deplasare cu Farul Constanta.

“In afara de ultima faza, Voluntari n-a avut nicio ocazie. Am avut noroc cu golul lui Boateng, primul lui gol, dar a fost o victorie meritata.

“Nu putem sa facem atatea greseli mereu, avem jucatori cu experienta. Am inceput excelent, am avut o bara, penalty, s-a repetat si am ratat. Am mai avut o ocazie mare prin Chipciu, dar ma asteptam sa facem mai mult in repriza a doua”, a declarat Dan Petrescu dupa meci.

Despre meciul de duminica seara a vorbit si Liviu Ciobotariu, antrenorul celor de la FC Voluntari.

“Nu am ce sa le reprosez jucatorilor, decat sa fim mai atenti la ceea ce inseamna fazele fixe. Jocul decurgea spre un 0-0. Suntem frustrati, mai ales ca am primit gol in minutul 83”, a declarat Ciobotariu.

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Tamaş, Armaş – I. Gheorghe, Fulop (Tehe ’87), Droppa (Merloi ’87), Raţă (Tavares ’80), Briceag (Al. Vlad ’75) – Nemec, Marcelo. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

CFR Cluj: Letica – Grahovac (Manea ’75), Yuri, Burcă – Chipciu (Păun ’58), Bordeianu (Costache ’71), Boateng, Camora – Deac, Debeljuh (Dugandzic ’58), Petrila (Birligea ’71). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Tamaş ’67, Ricardinho ‘76 / Burcă ’10, Manea ‘90+2.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Sebastian Eugen Gheorghe, Marius Badea – Ionuţ Coza.