CFR Cluj urca pe locul doi in Liga 1 dupa 3-1 cu Academica Clinceni

Campioana CFR Cluj a inceput cu dreptul anul 2021 in CASA Liga 1.

Echipa pregatita de Edward Iordanescu a trecut de Academica Clinceni, cu 3-1 (1-0), dupa un meci disputat in etapa a 16-a.

La 0-0 cei de la Academica Clinceni au avut prima ocazie importanta a meciului.

Balgradean a fost atent si a pastrat insa tabela in echilibru.

Costache a facut insa 1-0 in minutul 15 cu un sut din marginea careului bine plasat la coltul lung.

Cu zece minute inaintea pauzei Burca s-a opus decisiv la sutul lui Chunchucov din interiorul careului.

O buna sansa de egalare irosita de ilfoveni in finalul reprizei.

La opt minute dupa pauza Deac a majorat avantajul pentru CFR Cluj cu un sut senzational din afara careului.

Mingea s-a dus aproape de vinclul portii lui Valceanu.

Finalul meciului n-a fost lipsit de emotii pentru CFR Cluj, dupa ce Chandarov a redus din diferenta cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Debeljuh a inchis tabela in minutul 90 pe contraatac.

Trei puncte prin intermediul carora CFR Cluj urca o pozitie pana pe locul doi in clasamentul din Liga 1.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea ’83), Ciobotariu, Burcă, Camora – Deac (Itu ’83), Djokovic, Păun – Pereira (Chipciu ’77), Vojtus (Soares ’65), V. Costache (Debeljuh ’76). Antrenor: Edward Iordănescu.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche, Dobrescu – Cascini, Cebotaru (Chandarov ’58) – Cordea (Andronic ’58), Dumitriu (Ventura ’71), Cr. Tănase (Pîrvulescu ’70) – Morar (Chunchukov ‘6). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Burcă ’57, Susic ’71, Păun ‘90+4 / Tănase ‘4, Dumitriu ’11, Cebotaru ‘45+1.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Vasile Marinescu, Andrei Constantinescu – Andrei Antonie.