CFR Cluj stinge lumina in Banie si termina in forta sezonul regular

Duelul primelor doua clasate din Liga 1 a fost o afacere transata in favoarea liderului CFR Cluj, formatie care s-a impus la Craiova, cu 2-0.

Un succes obtinut prin golurile marcate de Rondon (9) si Martic in propria poarta (68).

In fata unui stadion arhiplin, campioana Romaniei si-a facut viata usoara in Banie marcand repede prin Mario Rondon cu un sut din interiorul careului.

Bosniacul Elvir Koljic a ratat egalarea pentru juveit in minutul 22 la scurta vreme de la intrarea in locul lui Nitu.

In minutul 25 Arlauskis s-a opus golului la sutul lui Cosic din interiorul careului.

Finalul primei reprize a gasit-o pe Craiova intr-o ofensiva totala, echipa din Banie ratand doua mari ocazii.

Exteriorul lui Cicaldau a fost respins in lateral de portarul Arlauskis, pentru ca la faza imediat urmatoare Andrei Ivan sa reia cu capul in bara.

Partea secunda a inceput cu o ocazie a CFR-ului la sutul lui Costache din afara careului.

CFR avea sa inchida jocul in minutul 68 dupa o faza senzationala creata de Manea in flancul drept.

Jucatorul revenit in Gruia dupa experienta esuata la FCSB l-a luat la viteza pe Bancu in flancul drept, transformandu-l pe acesta intr-un jalon, si a trimis decisiv in fata portii. Mingea deviata cu spatele de Martic a modificat tabela pentru 2-0.

Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălaşa (Tiago ’51), Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Mihăilă, Niţu (Koljic ’21), Ivan (Bărbuţ ’74). Antrenor: Corneliu Papură.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Burcă, Boli, Camora – Itu (Petrila ’87), Hoban, Djokovic – Chipciu (Bordeianu ’82), Rondon, Costache (Omrani ’65). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Martic ’41, Cosic '90 /Costache ’41, Chipciu ‘80.

În minutul 65, a primit cartonaş galben şi Corneliu Papură.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Ciprian Florin Danşa, Mihai Marius Marica – George Rădulescu.