CFR Cluj - Sepsi 0-1. Prima victorie a covasnenilor impotriva CFR-ului

Sepsi Sf. Gheorghe a furnizat surpriza, luni seara, pe terenul celor de la CFR Cluj.

Echipa covasneana s-a impus cu 1-0 (1-0), obtinand prima victorie impotriva celor de la CFR Cluj in istoria confruntarilor directe.

Pavol Safranko a marcat unicul gol al meciului in minutul 41 cu o reluare din interiorul careului mic din centrarea lui Ioan Dumiter.

Sepsi a fost aproape de golul doi in minutul 56 la degajarea lui Sandomierski direct in Safranko. Mingea deviata a trecut putin pe langa poarta.

Oaspetii au ratat inca o sanas in minutul 71 la sutul lui Dumiter din interiorul careului. Un sut din cadere alaturi.

Acelasi Dumiter l-a fortat pe Sandomierski la o parada decisiva trei minute mai tarziu.

CFR Cluj nu s-a regasit niciun moment in aceasta partida, aratand o lipsa totala de idei pe faza ofensiva.

A doua infrangere pentru CFR Cluj in acest playoff, in timp ce Sepsi se apropie la un punct de locul trei ocupat de Universitatea Craiova.

Sepsi n-a reusit niciodata pana acum sa o invinga pe CFR Cluj in campionat.

De 11 ori s-au mai confruntat cele doua formatii, iar CFR Cluj a obtinut victoria de noua ori. Alte doua meciuri s-au incheiat la egalitate.

CFR Cluj este singura echipa intalnita de Sepsi si pe care covasnenii n-au reusit sa o invinga pana acum.

Un istoric al intalnirilor directe care a inceput in 14 august 2017, cu o victorie a clujenilor in deplasare, scor 2-0.

Sepsi a obtinut un singur punct in cele cinci deplasari de pana acum in Gruia. Un 0-0 in 29 august 2020.

Cea mai recenta intalnire a avut loc pe 21 aprilie anul acesta si care s-a incheiat cu victoria celor de la CFR Cluj in deplasare, scor 1-0. Ciprian Deac a marcat dintr-o lovitura de la 11 metri.

CFR Cluj: Sandomierski – Manea (Rondon ’77), Vinicius, Burcă, Camora – Itu (Costache ’46), Hoban (Omrani ’46), Sigurjonsson (Soares ’46) – Deac, Debeljuh, Gîdea (Păun ‘5). Antrenor: Edward Iordănescu.

Sepsi: Niczuly – Aganovic, Ninaj, Mitrea, Ştefănescu – Păun, Fofana (Achahbar ’81), Vaşvari (Tincu ’81) – Dumiter (L. Kovacs ’81), Safranko (Dumitrescu ‘90+4), Gonzalez (L. Fulop ’60). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Burcă ’90 / Aganovic ’63, Mitrea ‘90+2.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Andrei Constantinescu, Mihai Marius Marica – Florin Mihai Marcu.