CFR Cluj s-a chinuit pe teren propriu cu nou-promovata U Craiova 1948

Campioana Romaniei a obtinut in cele din urma victoria, cu 3-2, dupa un gol marcat de Petrila cu un sfert de ora inaintea finalului partidei.

CFR Cluj a inceput in forta meciul din Gruia si conducea cu 2-0 dupa doar 12 minute.

Deac a deschis scorul in minutul 10 si Tahiri avea sa dubleze avantajul gazdelor doua minute mai tarziu.

Doua faze care au prins pe picior gresit apararea echipei lui Adrian Mutu.

U Craiova 1948 a avut insa puterea sa revina si a egalat pana la pauza pe tabela.

Argentinianul Juan Bauza a redus din diferenta la jumatatea reprizei cu un sut norocos din interiorul careului.

Belgianul William Baetan avea sa aduca egalarea in minutul 33 dupa o centrare din corner. Raducanu a tras doi oameni dupa el si Baetan l-a surprins pe Arlauskis cu o lovitura de cap.

Partea secunda a debutat cu o mare ocazie a gazdelor la reluarea lui Ciobotariu cu capul. Mingea care a lovit pamantul a fost respinsa spectaculos de portarul Gramsl.

CFR Cluj a continuat sa domine si in cele din urma a marcat golul victoriei prin Petrila.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici (Camora '63) - Deac, Hoban (Rodriguez '64), Tahiri (Costache '83)- Petrila, Omrani (Debeljuh '77), Chipciu (Păun '63). Antrenor: Marius Şumudică.

U Craiova 1948: Gremsl - Negru (Paramatti '88), Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Asamoah, D. Albu (Albu '73), R. Baeten - R. Răducanu (Vieira '73), C. Bălan (Achim '62), Bauza. Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Ciobotariu '36, Omrani '43 / Kovacic '43, Huyghebaert '52, Gremsl '69.

Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu.