CFR Cluj revine pe primul loc dupa o victorie de control cu Botosani

Sursă foto: facebook cfr cluj

Intre cele doua meciuri cu Slavia Praga din playoff-ul Champions League, CFR Cluj a batut-o zdravan pe FC Botosani in campionat.

Asa am trait CFR Cluj - Botosani. Macel in Gruia!

Campioana Romaniei a castigat in Gruia, cu 4-1, o victorie pe care si-a apropiat-o dupa primele 45 de minute, cand echipa pregatita de Dan Petrescu avea deja 3-0 pe tabela.

FC Botosani, echipa neinvinsa dupa primele sase etape de campionat, a inceput mai bine si s-a jucat cu ocaziile la poarta lui Arlauskis.

Ocazii pe care mai apoi jucatorii pregatiti de Marius Croitoru aveau sa le regrete amarnic.

Francezul Pereira a deschis scorul in minutul 18 cu un sut din afara careului.

Sapte minute mai tarziu Deac a facut 2-0 printr-o executie spectaculoasa dintr-o lovitura libera.

Paun avea sa stabileasca rezultatul pauzei in minutul 37.

In partea secunda acelasi Paun obtinea lovitura de la 11 metri in minutul 72, iar Deac a transformat pentru 4-0.

Botosaniul a marcat golul de onoare in minutul 79 prin Campanu.

CFR Cluj revine pe primul loc in clasament, cu 17 puncte, doua mai multe decat Poli Iasi.

Dan Petrescu: ”Un scor mincinos. Trebuia sa dam opt goluri pe putin”

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Mureşan, Burcă, Camora – Itu (Bordeianu 62), Hoban, Păun (Sylla ’84) – Pereira, Costache, Deac (Omrani ’74).

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Miron, Chindriş (Piţian ’62), Holzmann – Rodriguez, Papa (Pierce ’29) – Golofca, Ongenda, Ofosu – Andronic (Cimpanu ’56).

Cartonaşe galbene: Costache ’55, Itu ’61 / Miron ’24, Rodriguez ’56, Ofosu ‘89

Arbitru: Marcel Bîrsan.