CFR Cluj revine pe primul loc dupa o victorie categorica cu Academica Clinceni

Campioana CFR Cluj a suferit o repriza in partida de acasa cu Academica Clinceni, dar jucatorii lui Dan Petrescu au rezolvat ecuatia celor trei puncte in partea secunda si s-au impus in final, cu 3-0.

Culio a deblocat tabela in minutul 52 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Aceasta dupa ce in prima repriza, la 0-0, CFR -ul ratase doua mari ocazii si avusese un gol anulat pentru offside la Traore.

Atacantul introdus inca din minutul 32 in locul lui Itu a dublat avantajul formatiei din Gruia in minutul 68 dupa o faza pornita din flancul drept. O combinatie rapida cu Omrani si o finalizare pe jos din interiorul careului.

Traore s-a aflat si la originea golului de 3-0 marcat de Ciprian Deac in minutul 71.

Cu aceste trei puncte obtinute CFR Cluj revine in fruntea clasamentului din Liga 1, cu doua puncte peste Viitorul.

Academica Clinceni ramane penultima in ierarhie.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Boli, Camora – Itu (Traore ’32), Bordeianu, Culio - Deac, Omrani (Djokovic ’73), Costache (Petrila ’84). Antrenor: Dan Petrescu.

Academica Clinceni: Miguel Santos - Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu – Şut (Merloi ’72), Cebotaru – Achim (Nsiah ’62), Buziuc (Dumitru ’83), R. Ion – Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Cebotaru ’45, Şut ’66, Patriche ‘82.

Arbitru: Cătălin Buşi.