CFR Cluj incepe cu dreptul faza playoff a campionatului

Liderul din Liga 1 la finalul celor 30 de etape din sezonul regular a debutat cu victorie pe teren propriu in playoff contra celor de la FC Voluntari, scor 3-1 (0-0).

Debeljuh a deblocat tabela la patru minute dupa pauza, ilfovenii restabilind egalitatea prin Costin, in minutul 70.

Doar opt minute au rezistat cei de la FC Voluntari in fata asaltului din partea gazdelor.

Deac a marcat pentru 2-1, pentru ca Petrila sa securizeze cele trei puncte pentru echipa lui Dan Petrescu.

“A fost un meci greu. FC Voluntari a aratat foarte bine. In prima repriza ne-au surprins cu niste contraatacuri foarte rapide.

“Au venit schimbarile la pauza si dupa ce am marcat golul de 1-0 s-a jucat practic intr-o singura directie.

“Orice e posibil daca il ai pe Deac in echipa. Cred ca este o victorie meritata”, a declarat Dan Petrescu.

Acesta mai crede ca toate meciurile din playoff vor fi la fel de dificile.

CFR Cluj: Hindrich – Cr. Manea (Omrani ’46), Yuri, Burcă – Susic, Bordeianu (Chipciu ’90), Boateng, Deac (Dugandzic ’90), Camora – Debeljuh (Neguţ ’72), A. Păun (Petrila ’46). Antrenor: Dan Petrescu.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Tamaş (Andres ’87), Armaş – I. Gheorghe, V. Raţă (Golan ’89), Droppa, Helder Tavares (Costin ’68), Briceag – M. Lopes (L. Fulop ’68), Nemec (Olawale ’89). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Debeljuh ’52 / Lopes ’58, Tamaş ’69, Nemec ’80.

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac, Mihai Marica - Marcel Bîrsan.