1
FCSB
Edjouma 88'

Asa am trait CFR Cluj - FCSB

Derby-ul din Gruia dintre CFR Cluj si FCSB a fost live text in aceasta pagina, duminica, in etapa a 24-a. Startul meciului a fost intarziat de o pana de curent.

23:07

Final de partida. FCSB pleaca invingatoare din Gruia.

90'

Omrani intra la FCSB in locul lui Tavi Popescu.

90'

Meciul e prelungit cu 5 minute. La FCSB se pregateste sa intre Omrani.

89'

Se incing spiritele pe acest final. Olaru cade dincolo de linia terenului si e atacat cu bulgari de gheata din peluza suporterilor CFR-ului.

88'

Gol Edjouma!

FCSB da lovitura in Gruia prin Edjouma. Pasa cu calcaiul de la Octavian Popescu si finalizare cu scarita peste Scuffet.

83'

Harut intra in locul lui Cristea. Acesta din urma iese pe propriile picioare in afara terenului.

82'

Cristea are probleme musculare si are nevoie de ingrijri medicale. E nevoie de schimbare la FCSB.

82'

Manea se alege cu galben pentru un fault in atac.

81'

Tarnovanu blocheaza din nou in fata lui Yeboah.

81'

9.960 de spectatori la partida din Gruia. O cifra impresionanta tinand cont de conditiile atmosferice.

79'

Edjouma aluneca in momentul sutului din afara careului. Mingea s-a dus pe langa poarta.

78'

Miculescu incearca o finzalizare fantezista si trage in Yuri. Mingea ramane la FCSB.

70'

Tarnovanu blocheaza in extremis cu piciorul reluarea lui Yeboah din interiorul careului mic.

69'

La trei minute de la intrarea pe teren Miculescu este avertizat.

66'

Miculescu in locul lui Compagno.

65'

Edjouma trimite in careul gazdelor pentru Compagno. Mingea e prea tare si iese in lateral.

61'

Dubla schimbare la CFR: Birligea in locul lui Petrila si Yeboah in locul lui Janga.

52'

Destul de prudente cele doua echipe in debutul acestei reprize.

46'

S-a reluat meciul. O singura schimbare la pauza: Deac in locul lui Cvek la gazde.

21:57

O prima repriza dominata de FCSB (10-4 suturi la poarta si 3-2 pe poarta).

21:57

Coltescu trimite echipele la vestiare. 0-0 in continuare.

45'

Compagno primeste in careu cu Yuri in spatele sau. Cade italianul si solicita penalty. Jocul continua.

44'

Centrare pe bara a doua unde apare Yuri si trimite cu capul peste poarta.

43'

Petrila obtine lovitura libera in jumatatea celor de la FCSB.

37'

O noua sansa pentru cei de la FCSB. Cordea nu prinde poarta cu un sut din 16 metri dupa o faza creata de Edjouma.

35'

Octavian Popescu suteaza mult peste poarta dintr-o lovitura libera.

31'

Scuffet raspunde si el cu o super interventie. Parada italianului la voleul lui Sut din afara careului.

30'

Tarnovanu se opune inca o data golului la sutul kosovarului Krasniqi.

25'

Olaru patrunde in viteza in careul advers, dar nu are solutii si pierde mingea in fata lui Muhar.

24'

Krasniqi trage din afara careului si mingea e deviata in corner.

22'

Manea blocheaza tentativa de centrare a lui Radunovic.

19'

Octavian Popescu suteaza peste poarta. CFR-ul pare amortita in acest debut de partida.

18'

Burca pune un picior salvator la sutul lui Cordea. FCSB mai prezenta in joc pana acum.

15'

Cordea rateaza deschiderea scorului singur cu Scuffet in interiorul careului de sase metri.

13'

Octavian Popescu se demarca in marginea careului advers si trimite in fata portii. Respinge Yuri cu capul.

12'

Tarnovanu se opune golului la sutul lui Krasniqi de la distanta.

11'

Scuffet iese la marginea careului si blocheaza pasa lui Cordea pentru Olaru.

5'

Cordea suteaza de pe linia careului de 16 metri peste poarta. Prima faza de atac a meciului.

3'

Cvek vede si el cartonasul galben. Coltescu vrea sa tina meciul in frau inca de la inceput.

1'

Compagno intra cu talpa asupra lui Muhar si italianul vede cartonasul galben.

1'

Cu o intarziere de 10 minute, Sebastian Coltescu fluiera startul meciului.

21:06

Problemele cu nocturna s-au remediat intre timp si se poate juca.

21:05

In cele din urma echipele patrund pe teren.

21:00

Startul meciului este intarziat de o problema tehnica. A picat nocturna in Gruia!

20:04

ECHIPELE DE START

CFR CLUJ: Scuffet - Manea, Yuri, Burca, Camora - Boateng, Muhar, Cvek - Petrila, Janga, Krasniqi.

FCSB: Tarnovanu - Sorescu, Cristea, Tamm, Radunovic - Edjouma, Sut, Olaru - Cordea, Compagno, Oct.Popescu.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

20:03

AVANCRONICA

Cele doua rivale sunt despartite de noua puncte, CFR Cluj ajungand pe primul loc dupa victoria din deplasare cu Farul (3-0).

Farul a venit apoi pe Arena Nationala si a castigat contra celor de la FCSB, cu 3-2, dupa ce a revenit de la 1-2.

FCSB a castigat un singur meci din ultimele 13 pe terenul rivalei din Gruia. S-a intamplat chiar la ultima disputa de la Cluj, in 17 aprilie 2022, cand bucurestenii s-au impus cu 1-0 prin golul marcat de Octavian Popescu.

Cea mai recenta intalnire directa a avut loc pe 15 decembrie pe Arena Nationala, CFR Cluj impunandu-se, cu 1-0, prin golul marcat de Rangelo Janga.

Pentru CFR Cluj este primul meci din 2023 pe teren propriu, dupa 3-0 cu Farul si 1-0 cu FC Voluntari, ambele in deplasare.

FCSB a inceput anul cu victorie la Sibiu contra celor de la Hermannstadt (1-0), dupa care a venit dusul rece de acasa cu Farul.