CFR Cluj – FCSB 2-0. Prima infrangere a ros-albastrilor dupa sapte victorii la rand

Campioana CFR Cluj s-a impus in fata rivalei la titlu FCSB, cu 2-0 (1-0), intr-un meci din etapa a 13-a in CASA Liga 1.

Asa am trait CFR Cluj - FCSB 2-0

O partida care a inceput sub semnul unei erori de arbitraj. In minutul 2, centralul Istvan Kovacs nu a vazut un hent comis de Camora in propriul careu.

Acelasi Istavan Kovacs avea sa acorde penalty la cealalta poarta cand mai erau zece minute din prima repriza.

Miron a sarit neglijent la un duel aerian si l-a lovit pe Vojtus in saritura. Un Vojtus intrat la gazde in urma accidentarii lui Rondon din debutul meciului.

Deac a transformat lovitura de la 11 metri pentru 1-0 la pauza in favoarea CFR-ului.

FCSB a inceput in forta partea secunda si a ratat trei mari ocazii de a restabili egalitatea.

In minutul 55 noul intrat Coman l-a testat pe Balgradean cu un sut din marginea careului la pasa lui Octavian Popescu.

Bara transversala avea sa-l salveze pe portarul celor de la CFR Cluj in minutul 59 la sutul lui Man din marginea careului.

Acelasi Balgradean a intervenit providential la sutul lui Coman in minutul 66. Mingea trimisa de atacantul FCSB dintr-o lovitura libera se ducea in vinclu.

Cu un sfert de ora inaintea finalului Costache a interceptat o minge in jumatatea adversa si a marcat pentru 2-0.

Tot Costache a ratat sansa dublei trei minute mai tarziu, cand a scapat din nou pe contraatac si Vlad a intervenit decisiv cu piciorul.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea ’46), Burcă, Vinicius, Camora – Deac (Păun ’77), Soares (Hoban ’46), Djokovic – Joca (Chipciu ‘3), Rondon (Vojtus ‘8), Costache. Antrenor: Edward Iordănescu.

FCSB: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Briceag – Vînă (Fl. Coman ’46), Popescu (Perianu ’58), D. Olaru – Moruţan, Man, Oct. Popescu (Buziuc ’72). Antrenor: Toni Petrea.

Cartonaşe galbene: Deac ‘9, Costache ’16, Vinicius ’27, Soares ’40, Chipciu ’41, Susic ’43, Manea ’82, Djokovic ’89, Bălgrădean ‘90 / Miron ’34, Creţu ’35, Moruţan ‘90+2.

Arbitru: Istvan Kovacs.