CFR Cluj – FC Botosani 2-0. Victorie islandeza pentru primul loc in playout

Echipa CFR Cluj a urcat pe primul loc in clasamentul din CASA Liga 1 dupa 2-0 (2-0) in meciul disputat pe teren cu FC Botosani.

Islandezul Sigurjonsson a marcat cele doua goluri ale formatiei din Gruia, in minutele 25 si 29.

Primul gol a fost marcat cu un sut din 16 metri, mingea fiind deviata in poarta de Hankic.

A doua reusita a lui Sigurjonsson a venit dupa o aruncare de la mergine in flancul stang.

Acesta a patruns in careu si a marcat cu un sut la coltul lung.

Sigurjonsson ajunge astfel la trei goluri in Liga 1.

Dupa o prima repriza modesta, FC Botosani a atacat mai mult in partea secunda in cautarea golului care sa o readuca in meci.

Finalul a fost extrem de tensionat dupa un fault din spate comis de Paun asupra lui Al Mawas.

Sirianul din atacul Botosaniului si-a iesit din minti si l-a luat de gat pe Paun.

Acesta a exagerat interventia adversarului si s-a trantit la pamant, iar Al Mawas a fost serios sifonat de Latovlevici.

Cei doi au primit cartonase rosii, insa Al Mawas a fost cu greu potolit de coechipierii sai.

CFR Cluj: Sandomierski - Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson (Chipciu '63), Bordeianu (Hoban '79), Gîdea (Păun '8) - Deac (Latovlevici '79), Debeljuh (Omrani '78), V. Costache. Antrenor Edward Iordănescu;

FC Botoşani: Hankic - Braun (Patache '87), Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa (Meleke '30), Rodriguez, Tîrcoveanu - Aşkovski (Ongenda '46), D. Croitoru (Al Mawas '8), Fili (S. Camara '46). Antrenor Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Camora '51, Păun '89, Omrani '89 / Tîrcoveanu '17, E. Papa '23, Braun '38.

Cartonaşe roşii: Latovlevici '89 / Al Mawas '89.

Arbitri: Horia Mladinovici - Vladimir Urzică, Daniel Mitruţi - Adrian Cojocaru.