CFR Cluj face scor cu Voluntari

Sursă foto: facebook.com/cfr1907

Campioana CFR Cluj s-a distrat pe teren cu ultima clasata FC Voluntari, vineri seara, intr-un meci castigat cu 5-0 in etapa a 9-a din Liga 1.

O partida care a inceput practic de la 1-0 pentru gazde, Itu deschizand scorul dupa numai doua minute de la primul fluier al centralului Iulian Calin.

Misiunea gazdelor a fost apoi mult usurata de cele doua eliminari suferite de oaspeti.

Mai intai Rodriguez a vazut rosu direct pentru un fault in pozitie de ultim aparator asupra lui Traore in minutul 12.

Simonovski avea sa incaseze si el tot rosu direct in minutul 28 pentru un fault cu cotul in saritura.

Pe acest fond de dubla superioritate numerica CFR Cluj a lovit de doua ori in doua minute, prin Hoban (35) si Costache (35), asigurandu-si inca de la pauza in avantaj consistent pe tabela.

In partea secunda gazdele s-au detasat pe tabela prin autogolul lui Achim (51) si prin reusita lui Omrani (67).

CFR Cluj acumuleaza 20 de puncte si urca pe primul loc provizoriu in Liga 1.

Voluntari ramane ultima clasata cu doar cinci puncte in cont.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Cestor, Peteleu – Itu, Hoban, Deac (Joca ’76) – Costache (Golofca ’60), L. Traore (Omrani ’46), M. Pereira.

FC Voluntari: Rîmniceanu –Nica, J. Rodriguez, C. Achim, Kocic – I. Gheorghe (Costin ’54), Gorobsov (Căpăţînă ’68), Laidouni – A. Măţan (Balaur ‘17), Simonovski, Ebralidze.

Cartonaşe roşii: / Rodriguez ’12, Simonovski ‘28.

Arbitru: Iulian Căin.