CFR Cluj castiga fara sa forteze cu Gaz Metan

S-a refacut diferenta de un punct intre primele doua clasate din Liga 1 dupa victoria obtinuta de CFR Cluj pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, scor 2-0 (1-0).

Deac a deschis scorul in minutul 39 dintr-o lovitura de la 11 metri provocata de Moura la un duel cu Chipciu.

Un Chipciu care nu a inceput meciul ca titular si care a intrat in teren in minutul 6 in locul tanarului Joca.

La 0-0 cei de la Gaz Metan Medias au ratat deschiderea scorului prin Droppa. Sutul acestuia din 6-7 metri nu a prins cadrul portii.

CFR Cluj si-a securizat avantajul la patru minute dupa pauza prin Djokovic. Sut cu latul din interiorul careului pentru 2-0.

Echipa din Gruia acumuleaza 40 de puncte, cu unul mai putin decat liderul Craiova.

Cele doua echipe se vor intalni in ultima etapa a playoff-ului pe terenul oltenilor.

Pana atunci pe CFR Cluj o asteapta deplasarea de la Bucuresti cu FCSB.

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Itu, Bordeianu (Păun '46), Djokovici (Hoban '75)  - Deac (Cestor '84), Rondon (Omrani '84), A. Joca (Chipciu '6). Antrenor: Dan Petrescu.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Drăghici (Dogaru '83), Larie, Nielsen, Velisar - Droppa, Şt. Popa (Avram '75) - Moura, N. Chamed, Trif (Ciocan '62) - N. Cardoso. Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Rondon '51 / Larie '6, Droppa '22, Chamed '35.

Cartonaş roşu: Boli '80.

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Eugen Gheorghe.