CFR Cluj bate FCSB si urca pe primul loc

Victorie cu 2-0 pentru CFR Cluj in meciul cu FCSB disputat, vineri seara, la Bucuresti in etapa a 8-a din playoff-ul Ligii 1.

O victorie a formatiei din Gruia conturata pe final de meci, dupa reusitele lui Susic (86) si Itu (88).

FCSB a aliniat o echipa cu numerosi jucatori tineri si fara vedetele Man, Tanase sau Coman in primul 11.

CFR Cluj a dominat mare parte din confruntarea de pe Arena Nationala, cu ocazii dintre cele mai insemnate.

Prima sansa de gol a oaspetilor i-a apartinut lui Costache in minutul 12, cand sutul acestuia a fost blocat in extremis de portarul Vlad.

Echipa din Gruia a trecut din nou aproape de gol in minutul 33, cand mingea a refuzat practic sa intre in poarta lovind de doua ori bara.

FCSB a echilibrat disputa in partea secunda si a avut primul sut pe poarta (!) in minutul 61 prin Dumitru. O minge grea pe coltul scurt respinsa in lateral de Arlauskis.

Patru minute mai tarziu CFR irosea o noua sansa de gol la devierea lui Rondon si reluarea cu capul a lui Hoban pe langa poarta.

Pantea a respins apoi de pe linia portii devierea lui Burca dupa un corner si meciul se indrepta spre un 0-0.

Susic a deblocat tabela in minutul 86 cu o lovitura de cap din apropiere care l-a surprins pe Vlad.

Dupa alte doua minute Itu a majorat avantajul CFR-ului asigurand victoria cu FCSB.

CFR acumuleaza 46 de puncte si urca peste Craiova in clasament, echipa din Banie avand 44 de puncte si un meci mai putin.

FCSB: Vlad - Creţu (Pantea '46), I. Cristea, Miron, Panţîru - Moruţan (Pandele '46), Perianu, Vînă - Niţă, Istrate, C. Dumitru. Antrenor; Anton Petrea.

CFR: Arlauskis - Susic, Cestor, Burcă, Camora - L. Aurelio (Pereira '63), Hoban, Deac - Joca (Chipciu '8 / Golofca '90), Omrani (Rondon '63), Costache (Itu '62). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Creţu '39.

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat la cele două linii de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene.