Ce umilinta! Dinamo pierde 1-6 in Stefan cel Mare cu Universitatea Craiova

Cand credeam ca le-am vazut pe toate legat de Dinamo in actualul sezon competitional de Liga 1 vine acest rezultat care ne arata ca e loc si de mai rau pentru formatia din Stefan cel Mare.

Universitatea Craiova a fost nemiloasa cu rivala din Bucuresti si a marcat in stil nemtesc din toate pozitiile.

Fara istoric partida dintre Dinamo si Universitatea Craiova, joi seara, in epilogul etapei a 25-a din Liga 1.

Un meci care va intra si el in istorie, cum a intrat si 0-6 cu FCSB sau acel 0-5 din tur, la Craiova.

Dinamo e prabusita din toate punctele de vedere, cu jucatori adusi la echipa pe cu totul alte criterii, altele decat cele sportive, pentru ca altfel nu ne imaginam ce cauta acest Thomas Chesneau intre buturi.

Un jucator adus in Liga 1 si titularizat dupa ce fusese rezerva in liga secunda din Franta.

Si s-a vazut de la prima minge din ce aluat e facut, primind gol pe coltul scurt la sutul lui Cimpanu din minutul 9.

Ivan a facut 2-0 in finalul primei reprize dintr-o lovitura de la 11 metri, desi scorul pauzei putea fi mult mai mare, fara doar si poate, judecand dupa numarul ocaziilor.

Nici nu incepuse bine partea secunda cand acest Chesneau a gafat ca un amator. A incercat un dribling in fata lui Markovic si n-a facut decat sa piarda mingea in fata atacanului advers.

Bancu a majorat avantajul oltenilor la 4-0 in minutul 57 cu un sut la coltul lung din interiorul careului.

Dinamo a marcat golul de onoare prin Matei dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 61.

Craiova a continuat sa atace poarta adversa si Gustavo marca pentru 5-1, desi nu era decat minutul 65.

Patru minute mai tarziu echilibrul numeric s-a rupt, dupa ce Aloe a luat rosu direct de la Fesnic pentru o intrare rudimentara asupra lui Gustavo.

Intrat pe final de meci, Atanas Trica-Balaci, nepotul marelui Ilie Balaci si fiul lui Eugen Trica, a inchis tabela in minutul 88 din centrarea lui Gustavo.

Dinamo: Chesneau – Ehmann, Aloe, Grigore – Buleică, Răuţă, Rodriguez (Bani ’71), Radu (Pierret ’46) – Ivanov (Borcea ’73), Celar (Bordusanu ’46), Matei (Creţu ’85). Antrenor: Flavius Stoican

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu (Vînă ’65) – Cîmpanu (Conte ’68), Creţu, Mateiu (Călin ’78), Gustavo – Markovic (Roguljic ’72), Ivan (Trică ’78). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Grigore ’11, Rodriguez ’22, Celar ’28 / Vătăjelu ’53, Gustavo ’59, Papp ’83.

Cartonaş roşu: Aloe ’69.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Ionel Valentin Dumitru – Andrei Antonie.