Botosani – UTA 2-3. A doua victorie consecutiva a aradenilor

Sursă foto: FC Botoșani Facebook

O partida peste media din CASA Liga 1 intre FC Botosani si UTA, meci castigat pana la urma de echipa din Banat.

Asa am trait Botosani - UTA 2-3

UTA Arad s-a impus la Botosani, cu 3-2, dupa ce a deschis scorul si a fost apoi condusa dupa doua lovituri de la 11 metri.

Echipa lui Laszlo Balint urca pe locul cinci in clasament, cu 14 puncte, in timp ce Botosani coboara pe locul 11, ramanand la cota 11 puncte.

UTA a deschis scorul la Botosani dupa cinci minute de la primul fluier al lui Horatiu Fesnic prin autogolul lui Holzmann.

Pana la pauza echipa gazda a intors rezultatul in urma a doua lovituri de la 11 metri.

Prima a fost transformata de Keyta in minutul 28, iar la a doua Florescu a scuturat plasa in minutul 33.

La trei minute dupa pauza Erico da Silva a egalat scorul dupa o centrare din flancul drept, faza la care gazdele au solicitat offside.

Antrenorul Marius Croitoru avea sa fie si eliminat pentru proteste.

UTA a marcat golul victoriei in minutul 72 prin Morar dintr-o faza fixa. Sutul acestuia l-a surprins pe portarul Pap, acesta nefiind totusi la prima gafa de plasament din acest sezon. Ne amintim doar de eroarea din meciul cu Shkendija din Europa League.

FC Botoşani: Pap – Braun, Chindriş, Ţigănaşu, Holzmann (Papa ’76) – Rodriguez, Florescu (Camara ‘76) – Caia (Fili ‘8, Tîrcoveanu ’76), Ongenda, Keyta – Roman (Toutou ’67). Antrenor: Marius Croitoru

UTA Arad: Iacob – Bustea, Albu, Benga, Rrumbullaku – Ursu (Oroian ’73), Roşu, Isac (Erico ’48), Rusu (Ioniţă '90+3) – C. Rus (Buhăcianu ’85), Morar (Klapan ’85). Antrenor: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Ongenda ‘90+1 / Benga ’41, Roşu ’51, Rus ‘62

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Sebastian Eugen Gheorghe, Adrian Vornicu – Andrei Moroita