Botosani urca pe loc de playoff dupa victoria cu Hermannstadt

Echipa FC Botosani a castigat pe teren propriu contra celor de la Hermannstadt, luni, cu 2-1, intr-un meci din etapa a 24-a in Liga 1.

Oaspetii au deschis scorul prin Debeljuh cu o lovitura de cap dintr-o centrare perfecta oferita de Busu din flancul stang.

Doar cinci minute s-au bucurat jucatorii lui Vasile Miriuta de avantaj pe tabela. Ofosu a restabilit egalitatea cu un sut la coltul lung dupa o patrundere in careu cu depasirea eleganta a lui Luchin.

In partea secunda Botosani a macinat in gol pe faza ofensiva pana in minutul 80 cand echipa lui Marius Croitoru a marcat pentru 2-1.

Dungandzic a reluat in poarta din cativa metri dupa o faza prelungita de atac a gazdelor.

Un succes prin care Botosani urca pe locul cinci al clasamentului cu doua etape ramase de disputat din sezonul regular.

Botosani n-a jucat niciodata pana acum in playoff, sezonul precedent moldovenii ratand calificarea in ultima etapa in meciul direct cu Viitorul la Ovidiu.