Botosani – Chindia 0-2. Un meci cu doua eliminari

Pentru a doua oara consecutiv Chindia Targoviste pleaca victorioasa de la Botosani in CASA Liga 1.

Sezonul trecut, cu Viorel Moldovan pe banca, targovistenii se impuneau, cu 3-0.

Acum, Chindia a obtinut cele trei puncte din nou dupa un 2-0 conturat in partea secunda.

Rata in minutul 74 si Berisha din lovitura de la 11 metri in minutul 88 au marcat pentru victoria celor de la Chindia Targoviste.

FC Botosani a evoluat in inferioritate numerica din minutul 25, cand Chindris a fost eliminat cu rosu direct pentru un fault in postura de ultim aparator asupra lui Negut.

Echilibrul numeric a fost restabilit in minutul 57, dupa ce Iacob a fost eliminat pentru o presupusa lovitura cu cotul asupra lui Patache la un duel in careul advers.

Pe reluari se vede cum mai degraba Seroni si-a lovit propriul coechipier, dar decizia de eliminare a ramas in picioare.

FC Botoşani: Hankic - Patache (Plămadă '59), Chindriş, Şeroni, Haruţ - Jonathan Rodriguez, Ongenda (Babunski '81) - Ofosu, Ashkovski (Ţigănaşu '81), Keyta - M. Roman. Antrenor Marius Croitoru;

Chindia: Aioani - Căpuşă, Piţian, Iacob, C. Dinu - Neguţ, Dulca (Fomba '85), Raţă, Yameogo - D. Popa (Berisha '81), D. Florea (Dumitraşcu '64). Antrenor Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Rodriguez '87 / D. Popa '31;

Cartonaşe roşii: Chindriş '26 / Iacob '58.

Arbitri: Iulian Călin – Radu Adrian Ghinguleac, Ciprian Florin Danşa – Vlad Baban;