Au uitat sa castige! CFR Cluj ajunge la a patra remiza consecutiva

Liderul din Liga 1 ramane fara victorie in 2022 dupa 0-0 cu UTA Arad, marti, in etapa a 25-a.

Un meci deschis, cu numeroase ocazii de gol, cele mai multe in tabara gazdelor.

De doua ori bara i-a salvat pe cei de la UTA in partea secunda.

Negut a trimis in bara la prima faza a reprizei secunde, pentru ca a doua oara bara sa se opuna la sutul lui Paun, in minutul 61.

Intre cele doua momente o mare ocazie si-a trecut in cont si Deac. Acesta a reusit sa rateze incredibil din cativa metri o minge respinsa in fata de portarul Iacob.

Cei de la UTA au avut o buna sansa, in minutul 67, cand centralul Costreie a dictat o lovitura libera indirecta pentru un hent comis de portarul Hindrich.

Roger a executat in forta si Stefan a respins cu capul de pe linia portii, cei de la CFR organizand un adevarat zid viu.

In prima repriza cei de la UTA au ratat de trei ori la aceeasi faza, prin Dangubic in doua randuri si Laukzemis.

Anterior, in minutul 17, CFR Cluj a avut un gol anulat pentru offside la Debeljuh.

CFR Cluj ajunge la patru remize consecutive de la reluarea campionatului in 2022 si ramane pe primul loc in clasament, cu 61 de puncte.

UTA acumuleaza 32 de puncte si o egaleaza pe Sepsi, echipa care a deschis runda cu victorie pe teren propriu in fata lui Gaz Metan Medias.

CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, Burcă, Fl. Ştefan - Itu (Păun '46), Boateng, Deac - Neguţ (Bordeianu '62, S. Buş '84), Debeljuh (Petrila '78), Sacko (Omrani '46). Antrenor Dan Petrescu;

UTA: Fl. Iacob - Vukcevici, Erico, Benga, Şliakov - Batha, Dangubici (Baravykas '72), Roger (Medimorec '86), Isac (Otele '57), Miculescu  - Laukzemis (Vorobjovas '57). Antrenor Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Fl. Ştefan '64, Graovac '68/ Otele '89, Miculescu '90+2.

Arbitri: Sorin Costreie - Daniel Mitruţi, Bucsi Imre-Laszlo - Viorel Flueran.