Astra, victorie uriasa obtinuta la Voluntari

Campioana Astra Giurgiu ramane in lupta pentru titlu dupa victoria obtinuta duminica, cu 2-1, in etapa a 19-a din Liga 1.

Giurgiuvenii au iesit la joc inca din debut si Alibec a ratat deschiderea scorului in minutul 6 cu un sut pe langa poarta.

Sapunaru a trimis cu capul in bratele lui Balauru in minutul 30,dupa care acelasi portar a retinu opt minute mai tarziu sutul lui Nicoara din actiune.

Singura ocazie a gazdelor in prima repriza a fost ratata de Cernat, al carui sut din afara careului a trecut putin pe langa poarta.

Sumudica a mutat decisiv la pauza si jucatorii intrati, Budescu si Teixeira, marcand golurile campioanei.

Budescu a deschis scorul din lovitura libera in minutul 47, pentru ca cinci minute mai tarziu sa paseze decisiv la reluarea din apropiere a lui Teixeira.

Voluntariul a revenit in meci prin Ivanovici in minutul 63 cu un sut din interiorul careului, dupa ce tot el ratase cinci minute mai devreme.

Pana la final Lung a scos sutul lui Cernat in minutul 77, dupa care Seto a trimis peste poarta cu un sut de la distanta.