Astra, prima victorie cu Alexa pe banca. Alibec a marcat un gol spectaculos

Echipa Astra Giurgiu a castigat in deplasare cu FC Voluntari, scor 2-1, într-un meci disputat vineri seara in etapaa 3-a din Liga 1.

FC Voluntari a inceput mai bine meciul si dupa doar 11 minute de la primul fluier al centralului Marcel Barsan echipa ilfoveana reusea deschiderea scorului prin Capatana.

Prima ocazie a giurgiuvenilor a venit in minutul 18 la voleul trimis de Alibec pe centrul portii. O buna sansa de gol irosita de capitanul Astrei.

Mare ocazie ratata de Voluntari in minutul 31 pe contraatac prin acelasi Capatana. Finalizarea din marginea careului a fost putin pe langa poarta.

Astra a replicat de asemenea pe o contra purtata de Alibec in flancul stang. Acesta a scos in centrul caruelui pentru sutul lui Valentin Gheorghe. Mingea n-a prins cadrul portii incredibil.

Asa am trait Voluntari - Astra Giurgiu

Ilfovenii erau neînvinşi în ultimele cinci meciuri jucate în Liga 1 pe teren propriu, serie intrerupta acum de Astra.

Giugiuvenii ajung la doua succese în ultimele sapte partide disputate în deplasare pe prima scenă, dupa 1-0 la Sf. Gheorghe in editia precedenta de campion.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de opt ori în Liga 1, fiecare a câştigat câte două jocuri, iar patru partide s-au terminat la egalitate.

FC Voluntari şi Astra s-au aflat faţă în faţă în finala Cupei României 2016/2017, când ilfovenii s-au impus la penalty-uri şi au adus primul trofeu în vitrina clubului.

FC Voluntari: Mitrev - Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad - Laidouni (Popadiuc '72), Căpăţână, Gorobsov - Costin (Deac '60), Papazoglou, Gheorghe. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Astra: Kitanov - Graur, Dima, Graovac, Radunovic - Simion, Crepulja (Begue '77), Valentin Gheorghe - Florentin Matei (Răduţ '70), Alibec, Begue (Moise '78). Antrenor: Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: Laidouni '12 / Dima '64, Crepulja '75, Graovac '90+2, Kitanov '90+3.

Marcel Bîrsan (arbitru).

Dupa pauza, in minutul 56, Astra a trecut la conducere prin Valentin Gheorghe.

Voluntari a cazut complet fizic dupa minutul 60 si ilfovenii n-au reusit sa puna probleme la poarta adversa.

In final gazdele au solicitat un penalty, insa centralul Birsan a lasat jocul sa continue.