Astra o invinge pe Dinamo dupa un meci cu cinci goluri

Sursă foto: facebook.com/FCDinamoOfficial

Partida spectaculoasa intre Astra si Dinamo, sambata seara, in etapa a 10-a din Liga. Echipa din Giurgiu s-a impus in cele din urma, cu 3-2, dupa ce a fost condusa, a condus si apoi s-a vazut egalata.

Asa am trait Astra Giurgiu - Dinamo

Eroul giurgiuvenilor a fost mijlocasul Constantin Budescu, jucator care si-a trecut in cont o dubla dupa pauza.

Dinamo a deschis scorul in minutul 16 prin Mihai Popescu. Acesta a impins mingea in poarta din cativa metri.

Partea secunda a inceput cu Astra la timona jocului si Budescu reusea egalarea la patru minute dupa pauza.

Apoi, acelasi Budescu, a punctat pentru 2-1 dupa o combinatie rapida cu Tounkara.

Dinamo a revenit in meci si a egalat prin Moldoveanu cand mai ramasese un sfert de ora pana la finalul partidei. Aparitie in sase metri la o centrare din stanga si o finalizare de manual.

Pana la urma victoria a fost obtinuta de Astra dupa reusita lui Crepulja la capatul unei faze de contraatac produsa cu zece minute inaintea finalului.

Gazdele au incheiat meciul in inferioritate numerica, Budescu fiind eliminat in primul din cele trei minute suplimentare.

De remarcat ca Astra le-a invins in acest sezon pe FCSB, CFR Cluj si Dinamo, toate pe teren propriu.

Astra Giurgiu: Kitanov – Bruno (Graur ’46), Graovac, Tamaş, Dima - Crepulja – Begue (Răduţ ’46), Budescu, Simion, Gheorghe – Tounkara (Dandea ’83).

Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Klimavicius, Mihai Popescu, Corbu - Filip, Nistor, Fabbrini (Bru ’55) - Sorescu, Montini, Neicuţescu (Moldoveanu ’73)

Cartonaşe galbene: Tamaş ’27, Graovac ’43, Gheorghe ’54, Budescu ’74, ‘90+1, Simion ’85 / Piscitelli ‘3, Popescu ‘7, Montini ’20, Corbu ‘53

Cartonaş roşu: Budescu ‘90+1

Arbitru: Cătălin Popa.