Astra inchide etapa a 9-a cu victorie categoria si ramane fara infrangere

Sursă foto: afcastragiurgiu.ro

In ultima partida a etapei a 9-a din Liga 1 Betano echipa Astra Giurgiu s-a impus, cu 3-0, pe teren propriu, in fata celor de la Gaz Metan Medias.

Un meci pe care “astralii” l-au controlat aproape in totalitate si care a fost decis de golurile marcate de Bahamboula si Rosu, acesta din urma reusind o dubla desi nu a fost titular si a intrat in partea secunda.

Asa am trait Astra - Gaz Metan 3-0

Bahamboula a deschis scorul cu cinci minute inaintea pauzu, reluand decisiv dintr-o centrare venita din stanga. O reusita venita putin in contra cursului jocului, pe un fond de usoara dominare a oaspetilor in minutele de final ale primei reprize.

Din minutul 55 Rosu i-a luat locul lui Bahamboula si mutarea s-a dovedit una mai mult decat inspirata pentru tehnicianul Gheorghe Multescu.

Rosu a majorat avantajul Astrei in minutul 63 cu o reluare din sase metri, iar cu un sfert de ora inaintea finalului a inchis practic tabela din pasa lui Llullaku.

Alibec a contribuit la faza ultimului gol si s-a accidentat, fiind nevoit sa paraseasca terenul schiopatand.

Gaz Metan a evoluat in inferiortate numerica din minutul 55, cand Luis Aurelio a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Astra urca pe doi in clasament la un punct in spatele liderului FCSB si ramane singura echipa care n-a pierdut inca un meci in actuala editie de campionat.

Astra Giurgiu: Iliev - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - Biceanu – Bahamboula (Roşu ’55), R. Moise, Begue (Buş ’74), Llullaku - D. Alibec (Zoua ’76). Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - R. Romeo, M. Constantin, I. Cristea, R. Trif - L. Aurelio, B. Fofana - Ely, D. Olaru (Chamed ’46), D. Caiado (Ivanov ’65) - C. Fortes (Yazalde ’69). Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Radunovic ‘90+1 / Olaru ’15, Luis Aurelio ’25, ’55, Fofana ’29, R. Romeo

Cartonaş roşu: Luis Aurelio ‘55

Arbitru: Horaţiu Feşnic