Astra Giurgiu schimba liderul in Liga 1. Opt victorii la rand!

Schimbare de lider in Liga 1 dupa Astra Giurgiu – Universitatea Craiova, scor 1-0, meci disputat duminica in etapa a 20-a din Liga 1.

Atacantul Denis Alibec a adus cele trei puncte prin care giurgiuvenii au trecut pe primul loc al clasamentului din Liga 1.

Alibec a punctat decisiv in minutul 50 la capatul unui contraatac initiat din propria jumatate de teren. Lasat de Budescu singur cu portarul, Alibec nu l-a iertat pe Popescu.

La 0-0, in finalul primei reprize, Craiova a ratat doua mari ocazii prin Mihaila si Balasa.

In partea secunda Barbut a avut o alta sansa de a inscrie, dar a trimis mult peste poarta din interiorul careului.

Astra acumuleaza 40 de puncte si urca la conducerea ierarhiei din Liga 1, cu doua puncte peste CFR Cluj.

In campionat Astra n-a mai pierdut din 28 septembrie, 0-1 in deplasare cu Chindia Targoviste.

Giurgiuvenii ajung cu acest succes la opt meciuri castigate la rand!

Astra Giurgiu: Lazar – Graovac, Tamaş, Dima, Radunovic – Enache (Bruno ’77), Simion (Dandea ’85), Crepulja, V. Gheorghe (Răduţ ’71) – Alibec, Budescu. Antrenor: Bogdan Andone.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Bălaşa, Acka, Vătăjelu – Mateiu (Ivanov ’82), Cicâldău, Bancu – Zakaric (Bărbuţ ’70), M. Roman, Mihăilă (Ivan ’69). Antrenor: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Enache ’43, Alibec ‘52.

Arbitru: Andrei Chivulete.