1
FC Botosani
Papa 43'

Astra - FC Botosani 1-1. Cele doua echipe continua lupta pentru playoff

Joi de la 17:00 s-au infruntat doua echipe cu pretentii la o clasare in playoff dupa ultima runda a sezonului regular.

Contrar cursului jocului FC Botosani a deschis scorul in minutul 43 prin Papa dupa o faza fixa. Pe respingere acesta a trimis sub transversala la primul sut pe poarta al oaspetilor.

La 0-0 Astra ratase doua mari ocazii la reluarea lui Krpic respinsa in extremis de Pap si la capul lui Radut in transversala.

Intrat la pauza in locul lui Krpic, italianul Montini a adus egalarea pentru giurgiuveni in minutul 79.

Au evoluat echipele:

Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic, H. Sousa, Graovac, D. Bruno – Canadjija (Crepulja ’68), Boje Kane, Pahonţu (Wuethrich ‘6, V. Gheorghe ’55) – Stahl, Krpic (Montini ’46), Răduţ. Antrenor: Eugen Neagoe.

FC Botoşani: Pap – Braun, Chindriş, Meleke, Holzmann – Papa, Florescu – Al Mawas, Ongenda (Tarsa ’72), Keyta (Patache ’72) – D. Croitoru (Camara ’15, Roman ‘80). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Răduţ ’31 / Papa ’20, Braun ’31, Holzmann ‘84.

Arbitri: Radu Petrescu – Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu – Florin Andrei.

Cele doua echipe traverseaza perioade diferite ca forma. Astra vine dupa trei victorii la rand in toate competitiile, in timp ce FC Botosani are tot atatea meciuri pierdute in ultimele trei partide in Liga 1.

La capitolul intalniri directe Astra are o superioritate care nu poate fi contestata: 10 victorii in 17 meciuri. FC Botosani s-a impus o singura data in fata giurgiuvenilor!

Pe terenul Astrei au fost opt meciuri pana acum. Formatia din Giurgiu a castigat de sase ori, doua meciuri s-au incheiat la egalitate.

Unicul succes al botosanenilor dateaza din 10 august 2014, un 1-0 pe teren propriu.

18:54

Final de meci.

90'

Roman patrunde in careul gazdelor si trimite in fata portii. Intervine decisiv Stahl si salveaza. A fost ultima faza a meciului.

90'

Trei minute de prelungire.

89'

Roman suteaza pe langa poarta dupa o cursa a lui Patache in flancul stang. Se joaca pe contre.

88'

Radut scapa de eliminare dupa o lovitura cu cotul in saritura.

87'

Intrare de penalty asupra lui Meleke asupra lui Radut. Nu se acorda. Astra domina finalul partidei.

79'

Gol Montini!

Astra egaleaza prin italianul Montini, jucător intrat la pauza.

46'

A inceput repriza secunda. Montini in locul lui Krpic la gazde.

17:48

Pauza la Giurgiu.

43'

Gol Papa!

Botosani deschide scorul prin Papa. Exterior din marginea careului sub transversala.