Astra face instructie cu Poli Iasi. Doua bijuterii de goluri marca Budescu

Echipa Astra Giurgiu a urcat pe locul trei in clasamentul din Liga 1 dupa 4-0 pe teren propriu, luni seara, cu Poli Iasi, intr-un meci din etapa a 15-a.

Un meci in care Constantin Budescu a iesit la rampa cu doua goluri, unul mai spectaculos decat celalalt.

Astra a deschis scorul in minutul 27 cu un sut al lui Budescu direct din corner. O executie cu efect care l-a pacalit pe tanarul portar Tarnovanu.

In finalul primei reprizei cei de la Poli Iasi au ramas in inferioritate numerica, aceasta dupa ce Francisc Cristea a primit al doilea galben din partea centralului Ovidiu Hategan.

Ultimul sfert de ora a apartinut in totalitate Astrei, echipe care a marcat de trei ori obtinand o victorie categorica.

In minutul 76 giurgiuvenii au lovit pe contraatac prin Valentin Gheorghe, o faza creata de Begue dupa un corner ratat de ieseni.

Budescu si-a trecut in cont dubla in minutul 81 cu un exterior de senzatie din marginea careului.

Valentin Gheorghe a inchis conturile la capatul unui alt contraatac din pasa lui Alibec.

Trei puncte prin intermediul carora Astra urca pe locul trei al ierarhiei din Liga 1. Poli Iasi se indeparteaza de zona playoff-ului.

Astra: Lazar - Graovac, Tamaş, Dima - Fl. Matei (Begue '61), G. Simion (Răduţ '51), Crepulja, Radunovici - V. Gheorghe, Alibec, Budescu (D. Gheorghe '84). Antrenor Bogdan Andone;

Poli Iaşi: Târnovanu - Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic - Breeveld, Passaglia - Horşia (Carlone '53), F. Cristea, Popadiuc (Haţiegan '77) - A. Cristea (Bălan '66). Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Simion / Francisc Cristea '21 şi după încheierea primei reprize, Bădic '41, A. Cristea '45, Breeveld '69, Mihalache '78.

Cartonaş roşu: Francisc Cristea.

Arbitru: Ovidiu Haţegan.