Academica Clinceni, victorie in deplasare cu Voluntari

Nou promovata Academica Clinceni s-a impus, sambata, pe terenul celor de la FC Voluntari, cu 2-1, intr-un meci din etapa a 10-a.

Clinceniul a deschis scorul in minutul 33 prin Derretti dupa o faza fixa de la coltul terenului.

La patru minute dupa pauza oaspetii si-au majorat avantajul prin Dobrescu la capatul unei faze de contraatac.

Cu 13 minute inaintea finalului gazdele au redus din diferenta prin Tira cu o reluare din centrul careului. Ion Gheorghe a centrat de la limita terenului in partea dreapta.

FC Voluntari: Rîmniceanu - C. Nica (Căpăţână ’46), Balaur, Armaş (C. Achim ’84), Al. Vlad - Laidouni, Gorobsov (Benzar ’65), I. Gheorghe - Măţan, Ebralidze, Ţîră.

Academica  Clinceni: Vâlceanu – F. Achim, Răuţă, Chatziterzoglou, Dobrescu – Deretti (Dumitru ’67), Şut, Cebotaru, Ion (Barbu ’76) – Buziuc (Pârvulescu ‘84), Vojtus.

Cartonaşe galbene: Armaş ‘4, Măţan ’20, Laidouni ’44, '90+3, Balaur ‘59 / Şut ’48, Răuţă ’53, Deretti ‘56, Vâlceanu '90+1.

Cartonaş roşu: Laidouni '90+3.

Arbitru: George Găman.