Academica Clinceni – Universitatea Craiova 1-0. Prima victorie a ilfovenilor in playoff

Dupa nu mai putin de patru infrangeri la rand echipa Academica Clinceni a obtinut primul succes in faza playoff a campionatului.

Succesul trupei lui Ilie Poenaru a fost obtinut impotriva unei echipe pe val, Universitatea Craiova invingandu-le in precedentele doua runde pe CFR Cluj (2-1 in deplasare) si FCSB (2-0 pe teren propriu).

Autogolul lui Marius Constantin din minutul 53 a facut diferenta in meciul disputat la Calarasi.

Academica Clinceni a mai avut in prima repriza un gol anulat pentru offside la bulgarul Tsvetelin Chunchukov.

Craiova rateaza sansa de a trece pe locul secund al clasamentului inaintea duelului primelor doua clasate, FCSB si CFR Cluj.

Pentru olteni este prima infrangere suferita in playoff, unde aveau doua victorii si doua remize.

Academica Clinceni: G. Ureche - Fl. Achim, Bilali (Gardoş ’65), Patriche, M. Dobrescu - Cebotaru, Cascini - Ad. Popa, R. Rusescu (Ventura ’88), A. Cordea – Chunchucov (Chandarov ‘90+3. Antrenor: Ilie Poenaru.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Şt. Vlădoiu (Baiaram ’75), M. Constantin, Acka, N. Bancu - Ov. Bic, Nistor - I. Mitran (Căpăţână ‘6, Ofosu ‘60), Cicâldău (Fedele ’61), A. Ivan - I. Mamut (Tudorie ’46). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Cartonaşe galbene: Cascini ’21, Cordea ‘83 / Nistor ‘87.

Arbitri: Iulian Călin - Vladimir Urzică, Bogdan Gheorghe - Horia Mladinovici.