Academica Clinceni, succes categoric cu Poli Iasi

Reprogramat duminica dupa aparitia unui caz suspect de covid-19 in tabara ieseana, meciul Academica Clinceni - Poli Iasi s-a disputat in cele din urma si a fost castigat de ilfoveni, cu 3-0.

Albu a semnat o dubla in minutele 8 si 66, prima reusita fiind din penalty, iar Robert Ion a inchis tabela in minutele de prelungire dupa o faza spectaculoasa de contraatac.

Academica Clinceni isi consolideaza locul secund in playout, la zece puncte in urma liderului Viitorul Constanta.

Pentru Poli Iasi situatia ramane una critica, moldovenii fiind pe locul de baraj la doua puncte peste Dinamo, dar si cu patru meciuri in plus disputate comparativ cu echipa bucuresteana.

Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Albu, Bejan, Dobrescu - F. Achim (Merloi ’61), Cebotaru (Şuşu ‘90+5), Şut (Ilie ‘90+5), Ventura – Markovici (Ion ’76), Buziuc (Kontoes ’77). Atrenor Ilie Poenaru;

Poli Iaşi: Axinte - Popadiuc, Mihalache, Frăsinescu, Cabral – Grădinaru (Assulin ’84), Breeveld (Zaharia ’69), De Iriondo (Fomba), Horşia (Chacana ’62) - Luckassen, A. Cristea (Omoh '46). Antrenor Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Bejan '11, Cebotaru ’58, Ventura ‘77 / Horşia ’49, Popadiuc ‘90+2

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe - Horia Mladinovici.