Academica Clinceni – Sepsi 0-2. Ilfovenii raman fara victorie si dupa al 16-lea meci

Etapa a 16-a a debutat, vineri seara, la Giurgiu, cu victoria celor de la Sepsi Sf.Gheorghe in fata lanternei rosii Academica Clinceni.

Sepsi a deschis scorul prin Paun, cu cinci minute inaintea pauzei. Acesta a reluat plasat din interiorul careului.

Covasnenii ratasera la 0-0 cea mai mare ocazie prin Luckassen in urma unui contraatac. Scapat singur cu portarul, atacantul oaspetilor a fost blocat cu piciorul de Ureche.

Echipa oaspete a ramas mai periculoasa si in partea secunda, cu ocazie ratata de Eder Gonzalez in minutul 60.

Stefanescu a majorat in cele din urma avantajul pentru Sepsi, in minutul 66, cu o deviere din sase metri.

Cu cinci minute inaintea finalului oaspetii au ratat sansa golului trei prin Aganovic.

Academica Clinceni ramane singura echipa fara victorie dupa 16 meciuri si nu paraseste ultimul loc in clasament.

Pentru Sepsi este doar a treia victorie in actualul sezon, doua dintre succese fiind reusite in meciurile cu Academica Clinceni (2-0 in tur).

Academica Clinceni: Ureche - Pashov, Bilali, Gardos (Chandarov 73’), Parvulescu (Cioiu 52’)- Ventura, Moulin - Ion, Cascini, De Amorim (Velios 46’) – Omoh (Dumitrache 77’).

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Ispas - Eder Gonzaz, Paun, Achahbar – Askovski (Aganovic 72’), Luckassen (Chunchukov 79’), Stefanescu (Golofca 73’).

Cartonase galbene: Ventura (1’), De Amorim (36’), Omoh (43’).

Arbitri: Florin Andrei (central) – Marius Marica, Ferencz Tunyogi (asistenti).