Academica Clinceni – FC Botosani 1-1. Ilfovenii raman fara victorie

Echipele Academica Clinceni si FC Botosani au remizat, scor 1-1 (0-1), in ultima partida a etapei a 11-a din CASA Liga 1.

Oaspetii arenei din Stefan cel Mare au deschis scorul, in minutul 14, prin fundasul central Dawa urcat in careul advers la o faza fixa de la coltul terenului.

Celalalt fundas central al echipei din Botosani a fost la originea celei mai mari ocazii a ilfovenilor. Racovitan a respins, in extremis, de pe linia portii la ultima faza a primei reprize.

Din minutul 57 echilibrul numeric s-a rupt, dupa ce Edjouma (Botosani) a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat din joc.

Cascini a ratat o mare ocazie, in minutul 75, cand a reluat cu capul pe langa poarta dupa o centrare din flancul drept.

Doua minute mai tarziu acelasi Cascini a deviat decisiv in poarta pentru 1-1.

FC Botosani revine pe locul secund in clasament dupa aceasta remiza, cu un punct peste FCSB, si opt puncte in urma liderului CFR Cluj.

Academica Clinceni ramane fara victorie in CASA Liga 1 dupa 11 etape.

Academica Clinceni: Dobre – Fl. Achim (Pashov ’26), Ventura, Patriche, Pîrvulescu – Moulin, Cascini – Cioiu (Vanzo ’39), Chandarov (Gavra ’88), De Amorim – Omoh (Dumitrache ’88). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Dawa, Racoviţan, Ţigănaşu – Edjouma, E. Papa – Kage (Sila ’78), Ongenda (Remacle ‘90+1), Fili (Patache ’78) – M. Roman (Lupeta ’56). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Omoh ’65, Cascini ’86, Pîrvulescu ‘90 / Edjouma ’22, ’57, Roman ’43, Braun ’66, Lupeta ’90.

Cartonaş roşu: Edjouma ‘57.

Arbitri: Viorel Flueran - Ionel Valentin Dumitru, Florin Păunescu - Andrei Antonie.