Academica Clinceni – Dinamo 1-0. Prima victorie a ilfovenilor in actuala editie de campionat

In pofida framantarilor din interiorul clubului echipa Academica Clinceni a strans randurile si a obtinut, vineri seara, cel dintai succes in sezonul 2021/22 in CASA Liga 1.

Fundasul Razvan Patroche a marcat unicul gol al meciului disputat la Giurgiu, in minutul 33, dintr-o centrare a lui Robert Ion.

Un gol venit contrar cursului jocului, dupa ce Dinamo a ratat mai multe ocazii in debutul partidei.

Bara i-a salvat pe ilfoveni, in minutul 10, la sutul lui Bordusanu din afara careului.

Doua minute mai tarziu portarul Ureche a retinut sutul trimis de Filip.

Acelasi Ureche a fost la post respingand providential cu piciorul reluarea lui Sorescu din actiune, in minutul 14, dupa excelenta pasa lunga trimisa de Grigore.

In partea secunda Dinamo a ratat o alta mare ocazie, in minutul 60, prin Matei la capatul unei faze de contraatac.

Academica Clinceni ajunge la 7 puncte in clasament si ramane lanterna rosie. Dinamo este o pozitie mai sus la doar doua puncte distanta.

Academica Clinceni: Ureche – Pashov, Bilali, Patriche, Holzmann – Cascini (Gardoş ’75), Ventura – Ion, Omoh (Chandarov ’65), De Amorim (Cioiu ’80) – Vellios.

Dinamo: Iliev – Radu (Torje ’59), Pinto, Grigore, Filip – Sorescu, Răuţă (Kenourgios ’74), Itu (Ivanovski ’46) – Matei, Nunic (Vestenicky ’74), Bordusanu (Ehmann ’59). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Omoh ‘7, Cascini ‘22, Bilali ’25, Patriche ’59, De Amorim ’80, Chandarov ‘86 / Ivanovski ’58, Pinto ’69, Torje ‘90+1.

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Andrei Gabriel Constantinescu, Alexandru Filip.