Academica Clinceni ajunge pe doi in playout

Victoria obtinuta de Academica Clinceni cu 2-1 in fata celor FC Voluntari a propulsat echipa pregatita de Ilie Poenaru pe locul secund in clasamentul din playout.

Adrian Sut a deschis scorul in minutul 38 cu un sut din interiorul careului pe langa portarul Cojocaru.

Jovan Markovic, jucatorul imprumutat de Craiova la Clinceni, a majorat avantajul gazdelor in minutul 62 dupa o faza demna de cascadorii rasului.

Acesta a urmarit un balon la marginea careului advers, unde portarul Cojocaru a ratat complet degajarea balonului lasandu-l pe tanarul atacant al gazdelor singur cu poarta goala. Markovic a indeplinit o simpla formalitate pentru 2-0.

Finalul n-a fost lipsit de suspans dupa ce Alexandru Tudorie a redus din diferenta cu o lovitura de cap in minutul 76. Eric, jucator intrat dupa pauza la Voluntari, a centrat decisiv din lovitura libera.

Academica Clinceni: Vâlceanu - Matei, Bejan, Munoz, Dobrescu - Albu, Cebotaru (Ventura '68), Şut - Merloi (Achim '46), Markovic (Ion '74), Buziuc (Kontoes '80). Antrenor: Ilie Poenaru.

FC Voluntari: Cojocaru - Belu, Paşcanu, Achim, Vlad - Căpătînă, De Lucas (Gorobsov '68) - Sanoh (Morar '63), Măţan (Eric '68), Ion Gheorghe (Laidouni '56)- Simonovski (Tudorie '46). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Bejan '34, Vâlceanu '85 / De Lucas '12, Belu '56, Sanoh '61, Gorobsov '70.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Andrei Constantinescu, Alexandru Vodă – Ionuţ Coza.