Fotbal International

Ucraina, primul adversar al României la EURO 2024, a ținut în șah Germania

Amicalul dintre Germania și Ucraina disputat, luni seara, la Nurnberg, a propus după cele 90 de minute un rezultat de egalitate, scor 0-0.

Ucraina s-a apărat organizat pe întreaga durată a meciului, fiind preocupată să nu primească gol de la o echipă a Germaniei în care s-a regăsit un mix al generațiilor.

Cea mai mare ocazie a meciului a aparținut nemților la șutul lui Maximilian Beier, în minutul 60, când jucătorul în vârstă de 21 de ani legitimat la Hoffenheim a trimis în bară.

Portarul ucrainean Trubin a avut apoi o intervenție decisivă la șutul lui Chris Fuhrich, cu 12 minute înaintea finalului.

Până la confruntarea cu România din 17 iunie la EURO 2024 echipa Ucrainei va mai disputa două meciuri amicale, cu Polonia și Moldova.