Fotbal International

Titlul din Turcia se joacă până în ultima etapă

Fenerbahce a stricat sărbătoarea pregătită de marea rivala Galatasaray prin victoria limită obținută chiar pe terenul formației Cim Bom.

În penultima etapă a sezonului din Turcia echipa Galatasaray avea nevoie de o remiză pe teren propriu cu Fenerbahce pentru obținerea titlului.

Fenerbahce s-a impus cu 1-0 în urma unui gol marcat de Soyuncu după un corner în minutul 71.

Gol facilitat de ieșirea greșită pe centrare a portarului Muslera.

Galatasaray a evoluat în superioritate numerică din minutul 23, după ce Djiku a primit al doilea cartonaș galben.

Cu o etapă înaintea finalului de sezon Galatasaray mai păstrează trei puncte avans față de Fenerbahce.

În ultima rundă Galata joacă în deplasare cu cei de la Konyaspor, echipă implicată în lupta pentru evitarea retrogradării, în timp ce Fener are meci acasă cu lanterna roșie Istanbulspor, echipă deja picată în liga secundă din Turcia.