Fotbal International

Surpriza de proportii la Mondialul cluburilor. River Plate eliminata de Al Ain

Sursă foto: twitter.com/FIFAcom

Proaspata castigatoare a Copei Libertadores, echipa argentiniana River Plate, a pierdut surprinzator in semifinalele Campionatului Mondiale al Cluburilor.

Campionii Americii de Sud au fost invinsi de Al Ain din Emiratele Arabe Unite in urma executarii loviturilor de departajare de la 11 metri.

Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, rezultat care s-a pastrat si dupa cele doua minute de prelungiri.

River Plate a ratat o lovitura de la 11 metri prin Gonzalo Martinez in minutul 69.

Enzo Perez a ratat singurul penalty la loteria loviturilor de departajare.

Al Ain, echipa care in primul meci o invinsese pe Auckland din Noua Zeelanda de asemenea dupa prelungiri, va juca in finala cu invingatoarea meciului dintre Real Madrid si formatia japoneza Kashima Antlers, campioana Asiei.